Hande DALKILIÇ

Hande DALKILIÇ

Hande DALKILIÇ

Türk bestecilerini Türkiye ve dünyada yaptığı konserler ve CD’lerle tanıtarak, birçok bestecimizin eserlerinin ilk seslendirme ve kayıtlarını yapmasıyla Türk piyano mirasını koruyan ve geliştiren sanatçı olarak tanınan piyano virtüözü Hande Dalkılıç’ın, bu güne kadar;  Ahmed Adnan Saygun’un solo piyano için eserleri (BMP/A.K.Müzik), bu albümde ilk kez seslendirilen  Saygun’un Op.76 Piyano Sonatı’nın Peer Music (Hamburg) tarafından yayınlanan nota editörlüğünün yanı sıra, Ahmet Adnan Saygun Piyano Konçertosu Op.34,  Nr.1 (BMP), Cemal Reşit Rey Piyano ve Orkestra için “Katibim Çeşitlemeleri” (TCMB basımı), Muammer Sun “Yurt Renkleri”(BMP ve KALAN), Ulvi Cemal Erkin “Piyano Solo için Tüm Eserleri” (KALAN), Çetin Işıközlü “Yukarı Fırat Ezgileri”(KALAN) gibi Türk bestecilerine ait albümleri yayınlanmıştır. 2019 yılında basılan son albümü konserlerinde sık sık seslendirmekten zevk aldığı piyanonun şair virtüöz bestecileri F. Chopin’in, F. Liszt ve L.M. Gottschalk’ın  seçilmiş eserleri “My Favorite Romantics” başlığı altında yine KALAN Müzik etiketiyle dinleyiciye sunulmuştur.

Bu yıl kayıtlarını tamamladığı sol el repertuvarı üzerine hazırlanan  “My Left Hand” albümü  pek yakında dijital mağazalarda yer alacak.

Yurt içinde ve yurt dışında (A.B.D., Almanya, Avusturya, Bosna-Hersek, Bulgaristan, Çek Cumhuriyeti , Estonya, Etiyopya, Fransa, Finlandiya, Güney Afrika, Hollanda, İngiltere, İsrail, İsviçre, İtalya, Kanada, Kenya, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Letonya, Malta, Mısır, Norveç, Pakistan, Polonya, Romanya, Tunus, Ukrayna, Yunanistan gibi ülkelerde) katıldığı uluslararası festivallerde yaptığı solo resitaller ve  oda müziği konserlerinin yanı sıra  Camerata Salzburg’un da içlerinde yer aldığı yabancı orkestralar ile Türkiye’deki tüm devlet senfoni orkestraları ve özel orkestralarla konserler gerçekleştirmiş, özellikle  konser programlarında Türk bestecilerinin eserlerinin de yer almasına özen göstermiştir.

 

Akademik eğitimini Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesinde Prof. Ersin Onay ile geliştirip tamamlayan sanatçı bu süreçte ve sonrasında György Sandor, Sebastian Benda, ve Prof. Georg Sava gibi önemli piyanist-pedagoglarla çalışıp müzik fikirleri paylaşmıştır.

 

2006 yılında doçent unvanı alan Hande Dalkılıç Kasım 2013’de  Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarı Piyano Anasanat Dalı’na profesör unvanıyla atanmıştır. Halen H.Ü. Ankara Devlet Konservatuvarı Piyano Anasanat Dalı başkanı olarak görevine devam etmektedir. Aynı zamanda EPTA (European Piano Teachers Association) Türkiye temsilcisi olan sanatçı solistlik kariyerini yurt içinde ve yurt dışında yaptığı resital ve konserlerle birlikte sürdürmektedir.

handedalkilic.com